Sr1005 over Southern R/r
Fair Condition71 years old6,200 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Iredell |
| Location | 1.1 Mi. N. Jct. Sr1004 |
| Carries | Sr1005 |
| Crosses | Southern R/r |
| Coordinates | 35.74556, -80.95475 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 150.9 ft (46 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 395.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,200 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000970083 |