Claremont Avenue over Youngs Fork
Poor Condition68 years old100 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | McDowell |
| Location | .02 N.jct.glenview St. |
| Carries | Claremont Avenue |
| Crosses | Youngs Fork |
| Coordinates | 35.67676, -82.00739 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 13.8 ft (4.2 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 68.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (1994) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001110166 |