Shop Drive over Youngs Fork
Fair Condition66 years old100 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | McDowell |
| Location | .02mi.s.jct.rutherford RD |
| Carries | Shop Drive |
| Crosses | Youngs Fork |
| Coordinates | 35.67657, -81.99848 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Width | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Area | 54.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (1998) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001110375 |