Sr1818 over Southern Railway
Fair Condition55 years old100 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | McDowell |
| Location | .1 Mi.s.jct.us70 |
| Carries | Sr1818 |
| Crosses | Southern Railway |
| Coordinates | 35.68827, -81.99908 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 92.8 ft (28.3 m) |
| Max Span | 91.9 ft (28 m) |
| Deck Width | 60.4 ft (18.4 m) |
| Deck Area | 520.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (1996) |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001110350 |