Sr1103 over Catawba River
Good Condition2 years old7,200 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | McDowell |
| Location | .2 Mi.s.jct.i-40 |
| Carries | Sr1103 |
| Crosses | Catawba River |
| Coordinates | 35.62047, -82.17885 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 132.9 ft (40.5 m) |
| Max Span | 58.7 ft (17.9 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 405 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2024 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,200 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001110267 |