Sr1103 over Mill Creek
Fair Condition73 years old5,500 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | McDowell |
| Location | .1 Mi.s.jct.us70 |
| Carries | Sr1103 |
| Crosses | Mill Creek |
| Coordinates | 35.62767, -82.18124 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 52.8 ft (16.1 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 62.3 ft (19 m) |
| Deck Area | 305.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1953 (reconstructed 1971) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,500 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001110269 |