Sr1103 over Mill Creek
Good Condition72 years old5,500 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | McDowell |
| Location | .2 Mi.s.jct.us70 |
| Carries | Sr1103 |
| Crosses | Mill Creek |
| Coordinates | 35.62675, -82.18122 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 75.8 ft (23.1 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 62.3 ft (19 m) |
| Deck Area | 438.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1954 (reconstructed 1971) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,500 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001110268 |