Sr1407 over Mill Creek
Fair Condition104 years old300 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | McDowell |
| Location | 100 Ft.e.jct.sr1400 |
| Carries | Sr1407 |
| Crosses | Mill Creek |
| Coordinates | 35.63594, -82.21868 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 36.7 ft (11.2 m) |
| Max Span | 35.8 ft (10.9 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 129.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1922 (reconstructed 1941) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001110303 |