Sr1401 over Mill Creek
Fair Condition48 years old30 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | McDowell |
| Location | .1 Mi.s.jct.sr1407 |
| Carries | Sr1401 |
| Crosses | Mill Creek |
| Coordinates | 35.63535, -82.19209 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 12.5 ft (3.8 m) |
| Deck Area | 57.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2000) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001110275 |