Sr1407 over Jarrett Creek
Fair Condition104 years old450 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | McDowell |
| Location | .3 Mi.w.jct.sr1401 |
| Carries | Sr1407 |
| Crosses | Jarrett Creek |
| Coordinates | 35.63481, -82.19462 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 148.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1922 (reconstructed 1941) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 450 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001110305 |