Sr1443 over Three Mile Creek
Fair Condition69 years old60 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | McDowell |
| Location | 0.1 Mi.w.jct.nc226a |
| Carries | Sr1443 |
| Crosses | Three Mile Creek |
| Coordinates | 35.81025, -82.07475 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 14.8 ft (4.5 m) |
| Deck Area | 39.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1957 (reconstructed 1982) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60 (2000) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001110313 |