Sr1559 over Limekiln Creek
Poor Condition66 years old70 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | McDowell |
| Location | .1 Mi.e.jct.sr1556 |
| Carries | Sr1559 |
| Crosses | Limekiln Creek |
| Coordinates | 35.79313, -82.01897 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 14.8 ft (4.5 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 51.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 70 (2000) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001110194 |