Sr1456(closed) over Armstrong Creek
Fair Condition49 years old100 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | McDowell |
| Location | .1 Mi.s.jct.nc226-a |
| Carries | Sr1456(closed) |
| Crosses | Armstrong Creek |
| Coordinates | 35.81087, -82.05117 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 100.7 ft (30.7 m) |
| Max Span | 39.7 ft (12.1 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 239.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001110345 |