Sr1524 over Ellijay Creek
Poor Condition59 years old850 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | .01 Mi.w.jct.sr1001 |
| Carries | Sr1524 |
| Crosses | Ellijay Creek |
| Coordinates | 35.16620, -83.30733 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 45.9 ft (14 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 107.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 850 (2016) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130001 |