Us64 Nc28 over Cullasaja River
Poor Condition61 years old7,300 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | .01 Mi.w.jct.sr1001 |
| Carries | Us64 Nc28 |
| Crosses | Cullasaja River |
| Coordinates | 35.16127, -83.31411 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 175.9 ft (53.6 m) |
| Max Span | 56.8 ft (17.3 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 546.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,300 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130105 |