Sr1674 over Cullasaja River
Good Condition26 years old600 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | 25 N.jct Sr1672 |
| Carries | Sr1674 |
| Crosses | Cullasaja River |
| Coordinates | 35.14439, -83.30979 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 122.7 ft (37.4 m) |
| Max Span | 61.7 ft (18.8 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 355.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 600 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130054 |