Sr1392 over Burningtown Creek
Fair Condition66 years old100 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | 0.4 Mi.w.jct.sr1372 |
| Carries | Sr1392 |
| Crosses | Burningtown Creek |
| Coordinates | 35.22678, -83.47664 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 45.9 ft (14 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 105 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1960 (reconstructed 1971) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2018) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130074 |