Sr1387 over Burningtown Creek
Fair Condition46 years old340 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | 15 Ft.w.jct.sr1395 |
| Carries | Sr1387 |
| Crosses | Burningtown Creek |
| Coordinates | 35.21279, -83.49828 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 29.2 ft (8.9 m) |
| Deck Area | 73.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 340 (2014) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130126 |