Sr1393 over Burningtown Creek
Poor Condition55 years old20 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | .1 Mi.w.jct.sr1392 |
| Carries | Sr1393 |
| Crosses | Burningtown Creek |
| Coordinates | 35.21484, -83.49819 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 81.7 ft (24.9 m) |
| Max Span | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 189.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (1995) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130178 |