Sr1455 over Little Tennessee River
Fair Condition45 years old30 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | 25 Ft.s.jct.nc28 |
| Carries | Sr1455 |
| Crosses | Little Tennessee River |
| Coordinates | 35.28717, -83.47713 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 282.8 ft (86.2 m) |
| Max Span | 97.8 ft (29.8 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 801.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130075 |