Sr1372 over Burningtown Creek
Fair Condition51 years old150 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | .3 Mi.s.jct.sr1370 |
| Carries | Sr1372 |
| Crosses | Burningtown Creek |
| Coordinates | 35.27759, -83.48025 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 71.9 ft (21.9 m) |
| Max Span | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 164.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1975 (reconstructed 2024) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130077 |