Sr1370 over Burningtown Creek
Fair Condition75 years old400 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | .2 Mi.e.jct.sr1372 |
| Carries | Sr1370 |
| Crosses | Burningtown Creek |
| Coordinates | 35.28258, -83.48261 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 58.7 ft (17.9 m) |
| Max Span | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Width | 23.3 ft (7.1 m) |
| Deck Area | 127.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1951 (reconstructed 2018) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 400 (2024) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130076 |