Sr1533 over Walnut Creek
Poor Condition53 years old1,300 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | .2 Mi.s.jct.sr1531 |
| Carries | Sr1533 |
| Crosses | Walnut Creek |
| Coordinates | 35.15211, -83.25921 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 11.8 ft (3.6 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 60.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,300 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130204 |