Sr1679 over Cullasaja River
Poor Condition61 years old100 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | 0.3 Mi.s.jct.us64 |
| Carries | Sr1679 |
| Crosses | Cullasaja River |
| Coordinates | 35.12524, -83.28486 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 130.9 ft (39.9 m) |
| Max Span | 60.7 ft (18.5 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 307.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130055 |