Sr1533 over Walnut Creek
Good Condition62 years old1,300 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | 0.6 Mi.n.jct.us64 Nc 28 |
| Carries | Sr1533 |
| Crosses | Walnut Creek |
| Coordinates | 35.13896, -83.27247 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 61.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1964 (reconstructed 2023) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,300 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130200 |