Sr1434 over Iotla Creek
Fair Condition58 years old1,100 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | 25 Ft.w.jct.sr1385 |
| Carries | Sr1434 |
| Crosses | Iotla Creek |
| Coordinates | 35.21959, -83.42207 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 60.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1968 (reconstructed 2017) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,100 (2016) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130205 |