Nc28 over Little Tennessee River
Fair Condition86 years old5,200 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | 50 Ft.s.jct.sr1335 |
| Carries | Nc28 |
| Crosses | Little Tennessee River |
| Coordinates | 35.23506, -83.39583 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 335.0 ft (102.1 m) |
| Max Span | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 1041.4 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1940 (reconstructed 1967) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,200 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130027 |