Sr1378 over Iotla Creek
Poor Condition58 years old3,800 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | 50 Ft.w.jct.nc28 |
| Carries | Sr1378 |
| Crosses | Iotla Creek |
| Coordinates | 35.23456, -83.39623 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 3 (Serious) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 90.9 ft (27.7 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 257.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,800 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130197 |