Sr1134 over South Fork Skennah Creek
Good Condition5 years old200 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | .1 Mi.n.jct.sr1128 |
| Carries | Sr1134 |
| Crosses | South Fork Skennah Creek |
| Coordinates | 35.10918, -83.41488 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 46.9 ft (14.3 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 117.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2021 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130223 |