Sr1134 over N.fork Sheenah Creek
Fair Condition47 years old200 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | 0.2 Mi.s.jct.sr1135 |
| Carries | Sr1134 |
| Crosses | N.fork Sheenah Creek |
| Coordinates | 35.11451, -83.41380 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 35.8 ft (10.9 m) |
| Max Span | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 92.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130165 |