Township Road 1031 over Branch Of Buck Creek
Good Condition35 years old230 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashland |
| Location | .07 Mi S Of R 346 |
| Carries | Township Road 1031 |
| Crosses | Branch Of Buck Creek |
| Coordinates | 41.01466, -82.32558 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 74.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 230 (2013) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0336033 |