SR 7 over Conneaut Creek
Good Condition22 years old2,705 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 1.40 Mi S Of Ir 90 |
| Carries | SR 7 |
| Crosses | Conneaut Creek |
| Coordinates | 41.89697, -80.57112 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 458.7 ft (139.8 m) |
| Max Span | 127.6 ft (38.9 m) |
| Deck Width | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Area | 1999.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,705 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0400947 |