SR 11 over Griggs Creek
Fair Condition57 years old3,383 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 2.43 Mi N Of SR 167 |
| Carries | SR 11 |
| Crosses | Griggs Creek |
| Coordinates | 41.78232, -80.73330 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 92.8 ft (28.3 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Area | 353.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,383 (2015) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0401269 |