SR 11 over Over Atb Carson & Jef Rr
Good Condition57 years old3,383 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 0.66 Mi S Of SR 46 |
| Carries | SR 11 |
| Crosses | Over Atb Carson & Jef Rr |
| Coordinates | 41.80041, -80.74837 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 188.0 ft (57.3 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 750.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1969 (reconstructed 2011) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,383 (2015) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0401358 |