Griggs Road CR 16 over SR 11
Fair Condition49 years old260 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 2 Mi S SR 46 |
| Carries | Griggs Road CR 16 |
| Crosses | SR 11 |
| Coordinates | 41.78535, -80.73473 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 220.1 ft (67.1 m) |
| Max Span | 107.0 ft (32.6 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 778.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 260 (2016) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0401307 |