SR 11 over Ashtabula River
Good Condition65 years old5,844 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 0.79 Mi S Of SR 84 |
| Carries | SR 11 |
| Crosses | Ashtabula River |
| Coordinates | 41.85187, -80.76697 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1157.5 ft (352.8 m) |
| Max Span | 173.9 ft (53 m) |
| Deck Width | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Area | 4833.4 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1961 (reconstructed 2004) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,844 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0401714 |