SR 84 over Ashtabula River
Good Condition40 years old5,783 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 1.11 Mi W Of SR 11 |
| Carries | SR 84 |
| Crosses | Ashtabula River |
| Coordinates | 41.86510, -80.78053 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 930.1 ft (283.5 m) |
| Max Span | 140.1 ft (42.7 m) |
| Deck Width | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Area | 4309.2 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,783 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0403377 |