Garrison RD Tr 328 over SR 11
Fair Condition65 years old641 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 0.39 Mi N Of Ir 90 |
| Carries | Garrison RD Tr 328 |
| Crosses | SR 11 |
| Coordinates | 41.83318, -80.76608 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 252.0 ft (76.8 m) |
| Max Span | 79.1 ft (24.1 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 652.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 641 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0401501 |