US 20 over Wheeler Creek
Good Condition90 years old7,402 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 1.30 Mi W Of SR 534 |
| Carries | US 20 |
| Crosses | Wheeler Creek |
| Coordinates | 41.79968, -80.97070 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 36.4 ft (11.1 m) |
| Max Span | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Width | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Area | 179.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1936 (reconstructed 2010) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,402 (2015) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0401986 |