Lafevre RD Tr-136 over Ir 90
Good Condition67 years old951 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 0.62 Mi W Of SR 534 |
| Carries | Lafevre RD Tr-136 |
| Crosses | Ir 90 |
| Coordinates | 41.76859, -80.95858 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 266.1 ft (81.1 m) |
| Max Span | 82.0 ft (25 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 754.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1959 (reconstructed 2012) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 951 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0403636 |