Van Pelt RD Tr-135 over Ir 90
Fair Condition66 years old209 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 1.58 Mi W Of SR 534 |
| Carries | Van Pelt RD Tr-135 |
| Crosses | Ir 90 |
| Coordinates | 41.76807, -80.97709 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 266.1 ft (81.1 m) |
| Max Span | 82.0 ft (25 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 754.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 209 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0403601 |