US 20 over Over Norfolk Southern Rr
Good Condition61 years old12,153 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 4.00 Mi E Of SR 45 |
| Carries | US 20 |
| Crosses | Over Norfolk Southern Rr |
| Coordinates | 41.86658, -80.79025 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 228.3 ft (69.6 m) |
| Max Span | 84.0 ft (25.6 m) |
| Deck Width | 67.3 ft (20.5 m) |
| Deck Area | 1426.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 (reconstructed 2005) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,153 (2015) |
| Truck Traffic | 30% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0402168 |