US 20 over Ashtabula Viaduct
Fair Condition26 years old14,871 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 1.00 Mi W Of SR 11 |
| Carries | US 20 |
| Crosses | Ashtabula Viaduct |
| Coordinates | 41.87176, -80.78025 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1224.4 ft (373.2 m) |
| Max Span | 147.6 ft (45 m) |
| Deck Width | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Area | 8658.2 sq m |
| Main Spans | 9 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,871 (2015) |
| Truck Traffic | 30% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0402206 |