US 6 over Pymatuning Creek
Fair Condition77 years old3,137 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 1.90 Mi E Of SR 193 |
| Carries | US 6 |
| Crosses | Pymatuning Creek |
| Coordinates | 41.60698, -80.62997 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 86.0 ft (26.2 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 39.7 ft (12.1 m) |
| Deck Area | 317.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1949 (reconstructed 2003) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,137 (2015) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0400335 |