SR 167 over Mill Creek
Good Condition79 years old2,926 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 0.72 Mi W Of SR 11 |
| Carries | SR 167 |
| Crosses | Mill Creek |
| Coordinates | 41.74894, -80.72514 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 133.9 ft (40.8 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Area | 510 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1947 (reconstructed 2002) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,926 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0404950 |