Netcher RD Tr 292 over SR 11
Good Condition49 years old209 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 2.36 Mi N Of SR 307 |
| Carries | Netcher RD Tr 292 |
| Crosses | SR 11 |
| Coordinates | 41.73629, -80.70830 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 195.9 ft (59.7 m) |
| Max Span | 96.1 ft (29.3 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 620.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 209 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0401196 |