S Denmark C291 over SR 11
Good Condition49 years old274 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 1.45 Mi N Of SR 307 |
| Carries | S Denmark C291 |
| Crosses | SR 11 |
| Coordinates | 41.72310, -80.70745 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 195.9 ft (59.7 m) |
| Max Span | 95.1 ft (29 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 692.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 274 (2016) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0401188 |