SR 84 over Over Atb-ir 90-20.10
Fair Condition66 years old4,530 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | Jct Of Ir 90 And SR 84 |
| Carries | SR 84 |
| Crosses | Over Atb-ir 90-20.10 |
| Coordinates | 41.88113, -80.66652 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 345.1 ft (105.2 m) |
| Max Span | 102.0 ft (31.1 m) |
| Deck Width | 36.7 ft (11.2 m) |
| Deck Area | 1178.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1960 (reconstructed 2011) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,530 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0403458 |