Hilliard-rome RD N over Over Ir-70
Good Condition56 years old44,824 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 1.64 Mi. W. Of I-270 |
| Carries | Hilliard-rome RD N |
| Crosses | Over Ir-70 |
| Coordinates | 39.97676, -83.15025 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 330.4 ft (100.7 m) |
| Max Span | 104.7 ft (31.9 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 1107.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1970 (reconstructed 2009) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 44,824 (2017) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2504022 |