I-70 over Over Ns Rr
Good Condition56 years old48,693 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 0.6 Mi. W. Of I-270 |
| Carries | I-70 |
| Crosses | Over Ns Rr |
| Coordinates | 39.97661, -83.13067 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 261.5 ft (79.7 m) |
| Max Span | 78.4 ft (23.9 m) |
| Deck Width | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Area | 1825.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 48,693 (2015) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2504081 |